Spor Tutkusu Kullanıcı Sözleşmesi

Spor Tutkusu Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi (Aşağıda kısaca “Sözleşme” olarak anılacaktır.), Spor Tutkusu A.Ş. (Sözleşmede Spor Tutkusu olarak anılacaktır.) ile Spor Tutkusu’na ait http://www.sportutkusu.com’a (Sözleşmede sportutkusu.com olarak anılacaktır.) üye olacak ya da sportutkusu.com’u ziyaret edecek kullanıcılar (Sözleşmede Kullanıcı olarak anılacaktır.) arasında akdedilmiştir.

1. sportutkusu.com, üyelerine spor tesisi, etkinliği, eğitmenleri ve oyuncuları arama, bunlarla mesajlaşma, blog yazısı okuma ve yazma, yorum yapma, profil oluşturma gibi seçenekleri sunan spor özelinde bir sosyal ağ servisidir.

2. Kullanıcı, sportutkusu.com’a üye olarak veya sportutkusu.com’u ziyaret ederek bu Sözleşme’yi kabul etmiş sayılmaktadır.

3. Kullanıcı, sportutkusu.com’u ziyaret ederken bu Sözleşme’ye, Spor Tutkusu tarafından yayınlanan ve yayınlanacak olan diğer her türlü kullanım koşuluna ve Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına uygun davranmayı taahhüt etmiş sayılmaktadır. Aksi halde; tüm hukuki ve cezai sorumluluk Kullanıcı’ya ait olacaktır.

4. Kullanıcının sportutkusu.com’a içerik ekleyebilmesi, içeriklere yorum yapabilmesi, beğenebilmesi ve puanlayabilmesi, blog yazısı yazıp paylaşabilmesi, diğer üyelere mesaj atabilmesi gibi hizmetler için sportutkusu.com daki kayıt ekranı sayfasındaki talep edilen bilgileri girerek sportutkusu.com’a üye olması gerekmekte olup, veritabanımıza kayıtlı tesislere, etkinliklere, oyunculara, eğitmenlere ve blog yazılarına göz atmak ve geliştirdiğimiz arama motorunu kullanarak bunlara kolayca ulaşmak hizmetlerinden ise üyelik hesabı açılması gerekmeksizin yararlanılabilir.

5. Üyelik hesabında hukuka aykırılık unsuru taşıyan hiçbir veri yer almamalıdır. Başkası gibi davranarak, izin almaksızın herhangi bir bireye taklit edecek şekilde isim kullanarak ya da insanları kışkırtacak saldırgan bir ifade kullanarak kullanıcı adı veya isim, soy isim oluşturulamaz.

6. Kullanıcı, üyelik hesabı için doğru ve eksiksiz bir biçimde bilgi sağlama ve bu bilgileri sürekli güncel tutmakla yükümlüdür.

7. Kullanıcı, sportutkusu.com’da kayıtlı üyelik hesabını, profil ayarlarında yer alan “Üyeliğimi Dondur” butonunu tıklayarak dondurabilir. Üyelik hesabı dondurulduktan sonra yeniden aktif hale getirilebilir.

8. Kullanıcı, Spor Tutkusu’nun dilediği zaman üyelerini herhangi bir sebeple ödüllendirebileceği gibi tek taraflı olarak üyeliğine son verebileceğini, üyelik hesabını geçici ya da kalıcı olarak kapatabileceğini veya silebileceğini, üyelik hesabındaki bilgileri silebileceğini, üyenin paylaştığı içerikleri kaldırabileceğini ya da düzenleyebileceğini ve böyle bir durumda Spor Tutkusu’ndan hiçbir talepte bulunamayacağını gayrikabili rücu biçimde kabul etmiştir.

9. sportutkusu.com alan adı ile üyelerin hesapları da dahil olmak üzere alt alan adlarına ilişkin tüm haklar Spor Tutkusu’na aittir. Üyelerin, üyelik hesaplarının bulunduğu alt alan adları üzerinde hiçbir hakkı bulunmamaktadır. Silinen üyelik hesaplarının-sitelerin alt alan adları farklı üyelerce kullanılabilir.

10. sportukusu.com'da herkese açık alanlara ya da özel mesaj alanlarına üyeleri rahatsız eden, tehdit, taciz ve hakaret içeren, kışkırtan mesajlar atmak, içerikler yüklemek yasaktır. Bu yasağa aykırı şekilde davranan üyeler, durumları incelendikten sonra Spor Tutkusu tarafından üyelikten çıkarılabilecektir ve/veya içerikleri kaldırılabilecektir.

11. sportutkusu.com’da yer alan bilgi, veri, yazı, fotoğraf, video, ses klibi, yorumlar, makaleler, grafikler kısaca “içerik” olarak anılacak olup; bu içerikler, sportutkusu.com’a üyeler tarafından girileceği gibi sportutkusu.com editörleri tarafından da girilebilecektir.

12. Spor Tutkusu, herhangi bir içeriği, herhangi bir zamanda, içeriği yükleyen Kullanıcı’ya haber vermeksizin ve herhangi bir sebep göstermeksizin kendi takdiri doğrultusunda kaldırma, düzenleme, değiştirme, engelleme hakkına sahiptir. Kullanıcı tarafından sağlanan içeriklerden sportutkusu.com ve Spor Tutkusu hiçbir şekilde sorumlu değildir. Spor Tutkusu, ilkelerine ve/veya hukuka aykırı olan içerikleri, sayfaları yayından kaldırma hakkına sahip olup; böyle bir durumda Kullanıcı, Spor Tutkusu’ndan hiçbir talepte bulunmayacağını gayrikabili rücu biçimde kabul etmiştir.

13. Spor Tutkusu, Kullanıcı’dan gelen içeriği, e-postayı ya da sayfalarında bulunan herhangi bir iletiyi neden göstermeden reddetme, geciktirme, geç yayına alma veya yayınlamama hakkına sahiptir.

14. sportutkusu.com’da sunulan hizmetleri kullanmak dışında, sportutkusu.com’da yer alan içerikleri başka amaçlar için kullanmak, taklit etmek, değiştirmek, dağıtımını yapmak veya depolamak yasaktır. Kullanıcı, sportutkusu.com’da yer alan içerikleri satamaz, reklam gibi amaçlar doğrultusunda istismar edemez ve üçüncü kişilerin hakkını zedeleyecek şekilde kullanamaz.

15. sportutkusu.com’da sunulan hizmetleri kullanmak dışında, sportutkusu.com’da yer alan içerikleri başka amaçlar için kullanmak, taklit etmek, değiştirmek, dağıtımını yapmak veya depolamak yasaktır. Kullanıcı, sportutkusu.com’da yer alan içerikleri farklı amaçlar doğrultusunda istismar edemez ve üçüncü kişilerin hakkını zedeleyecek şekilde kullanamaz.

16. sportutkusu.com'da yayınlanan hiçbir içeriğin üçüncü kişiler tarafından yayın hakkı içerik sahibinden izin alınmadan hiçbir mecrada hiçbir şekilde kullanılamaz, yayınlanamaz.

17. Kullanıcı, sportutkusu.com'a gireceği içeriklerde 3. kişilerin kişilik haklarına zarar verecek, karalayıcı, aldatıcı unsurlar, pornografik, ahlaka aykırı fotoğraflar, hakaret, şiddet, ırkçılık, ayrımcılık ve yasadışılık unsuru bulunmayacağını taahhüt etmiştir.

18. Spor Tutkusu, sportutkusu.com’un belli alanlarını veya kategorilerini, sportutkusu.com’da kullanılan bazı hizmetleri ücretli hale getirebilir ve bu ücretleri tek taraflı olarak belirleyebilir.

19. sportutkusu.com’a üye olanlar, üyelikleri sona erse dahi üyelik hesabı ile gerçekleştirdikleri tüm eylemlerden, yükledikleri tüm içeriklerden, üyelik hesabı ile ilgili her türlü içerik ve eylemden yalnızca kendileri sorumludur.

20. Spor Tutkusu, üyelik hesaplarının güvenliği için azami dikkat gösterecektir. Ancak üyelik hesabında kayıtlı bilgiler ve hesap şifresinin güvenliği Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, üyelik hesabına ilişkin bilgileri hiçbir zaman 3. kişilerle paylaşmamalıdır. Üyelik hesabında Kullanıcı’nın kontrolü dışında bir durum oluşması durumda derhal Spor Tutkusu ile irtibata geçilmelidir. Kullanıcı’nın üyelik hesabı şifresinin 3. kişiler tarafından ele geçirilmesi ve 3. kişiler tarafından hukuka aykırı içerik sağlanması dahil olmak üzere her türlü kötü niyetli kullanım, Kullanıcı’nın sorumluluğunda olup; kötü niyetli kullanımdan kaynaklanan her türlü hukuki ve cezai yükümlülük Kullanıcı’ya aittir.

21. Kullanıcı, diğer kullanıcı ve üyelerin sportutkusu.com’u kullanmasını engelleyecek ya da zorlaştıracak veya veritabanlarını ya da sunucuları bozacak veya işlemez hale getirecek eylemlerde bulunamaz, herhangi bir yazılım, donanım veya iletişim unsuruna zarar veremez, virüs içeren yazılım veya başka bir bilgisayar kodu, dosya oluşturamaz, yetkisi olmayan herhangi bir sisteme, dataya, şifreye ulaşmaya çalışamaz, direkt veya dolaylı olarak, verilen hizmetlerdeki algoritmaları ve kodları deşifre edecek, işlevlerini bozacak davranışlarda bulunamaz, içerikleri değiştiremez, dönüştüremez, çeviremez, alıntı göstermeksizin başka sitelerde yayınlayamaz, kanunen yasak bilgiler içeren mesajlar, zincir posta, yazılım virüsü gibi 3. kişilere zarar verebilecek içerikleri dağıtamaz, diğer kullanıcıların bilgisayarındaki bilgilere ya da yazılıma zarar verecek program ve/veya bilgiler gönderemez, bunun gibi hukuka aykırı ve Spor Tutkusu ile sportutkusu.com’a zarar verecek davranışlarda bulunamaz. Aksi halde; Spor Tutkusu tarafından tüm hukuki ve cezai işlemleri başlatma ve taleplerde bulunma hakkı saklıdır.

22. Spor Tutkusu, Kullanıcı’nın bu Sözleşme’ye aykırı davranması, sportutkusu.com’u kullanırken ya da sportutkusu.com’a üye olurken verdiği bilgilerin hatalı veya gerçeğe aykırı olması, sportutkusu.com’da verilen hizmetleri kötü niyetli şekilde kullanması veya Spor Tutkusu’nun gerekli görmesi halinde sportutkusu.com’u kullanmasını engelleyebilir veya üyeliğini gerekçe göstermeksizin sona erdirebilir. Bu durumlarda Spor Tutkusu’nun ayrıca hukuki yollara başvurma hakkı saklıdır.

23. sportutkusu.com’da yer alan içerikler Spor Tutkusu’ndan izin alınmaksızın hiçbir surette kullanılamaz, yayınlanamaz, işlenemez, çoğaltılamaz, yayılamaz, temsil suretiyle faydalanılamaz, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletilemez. Aksi halde; Spor Tutkusu tarafından tüm hukuki ve cezai işlemleri başlatma ve taleplerde bulunma hakkı saklıdır.

24. Tüm mali hakları Spor Tutkusu’na ait olduğu belirtilen içerikler ile tüm fotoğraf, tarif, metot, kod, program, işleyiş ve görsellere ilişkin şahsi kullanımın dışında, kopyalama, işleme ve internet başta olmak üzere radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya dijital iletim de dahil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlar ve bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla her türlü araçla içeriği yayınlanamaz.

25. sportutkusu.com’da yer alan içeriğin alıntılanması, makul sınırlarda kalmak ve kaynak gösterme ve ilgili içeriğe ilişkin sitemize bağlantı vermek kaydıyla mümkündür. Makul sınır, eserin veya sair içeriğin basit bir özetinden ibaret olup, içeriğe vakıf olunması için sportutkusu.com’un ziyaret edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmayacak düzeyde olmalıdır. Her durumda, sportutkusu.com’da yer alan içeriklerden herhangi birinin tamamının alıntılanması Spor Tutkusu’nun yazılı izni olmadıkça, yukarıdaki şartlara uyulsa dahi mümkün değildir. Konuya ilişkin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri saklıdır.

26. Kullanıcı, sportutkusu.com’da yayınlanmak üzere sunduğu her türlü içeriğe ilişkin olarak, içeriğe ilişkin işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakları dahil olmak üzere tüm telif haklarını sportutkusu.com’a yer, süre ve mecra ile sınırlı olmaksızın geri dönülmez olarak devretmekte, bedelsiz olarak tam lisans hakkı vermektedir. Bu sebeple; Kullanıcı, söz konusu içeriği ancak bu Sözleşme’nin 28. maddesinde belirtilen şartlara uygun şekilde kullanabilecektir. Bu şartlar dışında söz konusu içeriğin kullanımı Spor Tutkusu’nun yazılı onayına tabidir.

27. Kullanıcı’nın yayın hakkına sahip olmadığı içerik bakımından, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki usule uygun ve atıfta bulunmak şartıyla içerik sağlaması gerekmekte olup; aksi halde Kullanıcı sportutkusu.com’un ve Spor Tutkusu’nun uğradığı ve uğrayabileceği doğrudan ve dolaylı, maddi ve manevi tüm zararını tazmin etmekle yükümlüdür.

28. Spor Tutkusu, sportutkusu.com’un virüs ve sair zararlı içerik barındırmaması için azami gayret sarf etmekle birlikte Kullanıcı’nın teknik sorunlar yaşaması veya diğer nedenlerle bilgisayarına virüs geçmesi veya herhangi bir zarara uğraması halinde uğranacak zararlardan (bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla Kullanıcı’nın bilgisayarı veya programlarının hasar görmesinden) dolayı Spor Tutkusu’nun sorumluluğu bulunmamakta olup; bu sebeple Spor Tutkusu’ndan hiçbir talepte bulunulamaz. Kullanıcı, anılan zararlara uğramamak için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.

29. Spor Tutkusu, sportutkusu.com’un hizmetlerinin yapısını Kullanıcı’ya önceden bildirim yapmaksızın dilediği zaman değiştirebilir ve/veya hizmetleri veya bazı özelliklerini geçici veya kalıcı olarak sonlandırabilir.

30. Spor Tutkusu, sportutkusu.com’da yer alan içerik, hizmet, imkan ve sair unsurların yayınının devamlılık arz etmesine önem göstermekle birlikte yayının ve/veya sportutkusu.com üzerinden sunulan hizmetlerin kesintisiz olacağına dair garanti vermemektedir. Böyle bir durumda Spor Tutkusu’nun sorumluluğu bulunmamaktadır.

31. Spor Tutkusu’nun veya Spor Tutkusu’nun hizmet aldığı 3. kişi veya kuruluşların kusurundan dolayı yaşanabilecek herhangi bir veri kaybı durumunda, Spor Tutkusu’nun sorumluluğu bulunmamakta olup; kaybolan bilgi ve verilerin yeniden girilmesi sorumluluğu Kullanıcı’ya aittir. Bu sebeple; Kullanıcı’nın verilerini korumak üzere kendi önlemlerini alması önerilmektedir.

32. Kullanıcı’nın Spor Tutkusu’na verdiği bilgilerin bazıları zorunlu olarak verilen (e-posta adresleri, IP bilgileri gibi) bilgiler, bazıları da Kullanıcı’nın tercihine bağlı olarak Spor Tutkusu’na verdiği veya Spor Tutkusu’nun erişimine onay verdiği bilgilerdir. Spor Tutkusu, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek için bu bilgileri dilediği sürece, bilgiler tarafınızdan silinse dahi saklayabilir. Ancak Spor Tutkusu, IP bilgilerini yasal süresinden sonra saklamayacaktır.

33. Spor Tutkusu, Kullanıcı’nın bilgilerini saklama konusunda azami özeni göstermekle beraber Spor Tutkusu tarafından saklanan Kullanıcı verilerinin yer aldığı sisteme izinsiz girilmesi, sistemin işleyişinin bozulması veya değiştirilmesi suretiyle bilgilerinizin elde edilmesi, değiştirilmesi veya silinmesi halinde Spor Tutkusu’nun sorumluluğu bulunmamaktadır. Kullanıcı, sportutkusu.com’u her ziyaret ettiğinde, IP adresi, işletim sistemi, kullandığı tarayıcı (Explorer, Chrome vs.), bağlantı zamanı, süre bilgileri ve benzeri bilgiler otomatik olarak kaydedilmekte olup; Kullanıcı’nın izni gerekmeksizin elde edilen bu bilgilerin 3. kişilerle paylaşılmamak kaydıyla Spor Tutkusu tarafından kişisel bilgilerinizle ilişiklendirilerek veya anonim olarak kullanılması mümkündür.

34. Spor Tutkusu, resmi mercilerden usulüne uygun talep gelmesi halinde Kullanıcı bilgilerini ilgili mercilere iletecektir.

35. Kullanıcı, sportutkusu.com’u ziyaret ettiği süre boyunca Spor Tutkusu, “cookie” olarak da adlandırılan çerezlerin veya site kullanım verilerini analiz etme amaçlı javascript kodları veya benzer iz sürme verileri bilgisayarınıza yerleştirilebilir. Çerezler basit metin dosyalarından ibaret olup, kimlik ve sair özel bilgiler içermez, bu nevi kişisel bilgi içermemekle beraber oturum bilgileri ve benzeri veriler saklanır ve Kullanıcı’yı tekrar tanımak için kullanılabilir.

36. Spor Tutkusu, zaman zaman sportutkusu.com’a, tanıtım postalarına veya reklamlarına 3. kişilere ait internet sitelerine ilişkin bilgi ve linkleri dahil edebilir. Kullanıcı’nın bu linklere tıklayarak diğer internet sitelerine girmesi halinde söz konusu siteler ya da bu sitelerin uygulamaları Spor Tutkusu’nun kontrolü altında olmadığı gibi bu Sözleşme, erişebilen bu diğer siteler bakımından geçerli değildir. Bu siteler ile sitelerin uygulamalarında yer alan bilgilerin doğruluğuna ilişkin olarak Spor Tutkusu’nun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu sitelerde yer alan bilgilerin doğruluğuna, bilgi kullanımına, gizlilik ilkelerine ve içeriğine ilişkin olarak Spor Tutkusu’nun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

37. Kullanıcı, sportutkusu.com’daki yenilikler ve sair konulardaki reklam ile duyurulardan haberdar olmak istiyorsa sportutkusu.com’un e-posta gönderim listesine kayıt olabilir. Kullanıcı’nın e-posta gönderim listesinden çıkması için ayarlar menüsünden gerekli ayarları yapması yeterlidir.

38. Bu Sözleşme’nin uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlığın çözümünde Türk Hukuku uygulanacaktır.

39. Taraflar, bu Sözleşme’den doğabilecek ihtilaflarda, Spor Tutkusu’nun defter ve kayıtları ile bilgisayar kayıtlarının (e-posta yazışmaları, internet trafik bilgisi ve erişim kayıtları[log] ve benzeri) 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 193. maddesi anlamında muteber, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini ve bu maddenin Delil Sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul, beyan ve taahhüt ederler.

40. Tarafların birbirlerine gönderecekleri bildirimler, Kullanıcı'nın sportutkusu.com'a bildirdiği adres ve/veya e-posta adresi ile Spor Tutkusu’nun bu Sözleşme’de belirtmiş olduğu adres ve/veya e-posta adresine gönderilecektir. Kullanıcı'nın sportutkusu.com'a bildirdiği adres ve/veya e-posta adresinde bir değişiklik olması halinde, yeni adres ve/veya e-posta adresini Spor Tutkusu’na yazılı olarak bildirecektir. Spor Tutkusu’nun adres ve/veya e-posta adresinde bir değişiklik olması halinde ilgili değişiklik bu Sözleşme’ye aktarılacaktır. Aksi takdirde; Kullanıcı’nın Spor Tutkusu’na bildirdiği adres ile e-posta adreslerine ve Spor Tutkusu’nun bu Sözleşme’de yer alan adres ile e-posta adreslerine yapılacak tebligatlar, geçerli tebligatın tüm hukuki sonuçlarını doğuracaktır.

41. Bu Sözleşme’nin herhangi bir maddesinin geçersiz ya da uygulanamaz hale gelmesi, Sözleşme’nin diğer maddelerini geçersiz kılmayacaktır.

42. Taraflar’ın bu Sözleşme’den kaynaklanan haklarını kısmen veya tamamen kullanmamaları veya bunlara aykırı hareket etmeleri, hiçbir suretle bu haklardan feragat ettikleri anlamına gelmeyecektir.

43. Bu Sözleşme, sportutkusu.com’a yeni özellikler eklendikçe veya sportutkusu.com Kullanıcılarından yeni öneriler geldikçe yeniden, önceden Kullanıcılara herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın düzenlenebilir ve güncellenebilir. Bu nedenle, Kullanıcı’nın sportutkusu.com’u her ziyaret edişinde bu Sözleşme’yi yeniden gözden geçirmesi önerilmektedir. Bu belge, en son 20 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Tebligat Adresleri Kullanıcı'nın sportutkusu.com'a bildirdiği adres, bu sözleşme ile ilgili olarak yapılacak her türlü bildirim için yasal adres kabul edilir. Taraflar, mevcut adreslerindeki değişiklikleri yazılı olarak diğer tarafa 3 (üç) gün içinde bildirmedikçe, eski adreslere yapılacak bildirimlerin geçerli olacağını ve kendilerine yapılmış sayılacağını kabul ederler. İşbu sözleşme nedeniyle sportutkusu.com'un kullanıcı'nın kayıtlı e-posta adresini kullanarak yapacağı her türlü bildirim aynen geçerli olup, e-postanın sportutkusu.com tarafından yollanmasından 1 (bir) gün sonra Kullanıcı'ya ulaştığı kabul edilecektir. Kullanıcı, bu katılım sözleşmesinde yer alan maddelerin tümünü okuduğunu, anladığını, kabul ettiğini ve kendisiyle ilgili olarak verdiği bilgilerin doğruluğunu onayladığını beyan, kabul ve taahhüt eder.

SPOR TUTKUSU A.Ş.

Adres: Cyberpark, Cyberplaza No:4/B Kat 1, Bilkent 06800 ANKARA

E-posta: [email protected]