Spor ve Teknoloji

Oyuncu | Bilal Gunay | @redowl

Pazartesi, 09 Aralık 2019

FutbolKriketTenis

Spor ve Teknoloji. . Bilal Gunay. @redowl

Dünyadaki sporlar yıllar içerisinde değişiklik gösteriyor ve kendini daha da geliştiriyor. Tabi ki, teknolojinin bu değişimdeki etkisini göz ardı edemeyiz. Bazı kesimlere göre teknolojiyi sporla bütünleştirmek ya da teknolojiyi sporda kullanmak oyunu yavaşlatabilir, ama diğer bir kesime göre, çoğunluğun oluşturduğu kesim, spordaki hataları en aza indirgemek izlediğimiz oyunu veya sporu daha keyifli hale getirecektir.

Hakemlere Yardımı

Amerika’da birçok profesyonel sporda yeniden pozisyonu izleme ve teknolojinin sunduğu diğer fırsatları kullanarak, hakemler pozisyonu daha doğru bir şekilde izleyebiliyor ve doğru kararlar veriyorlar. Basketbol hakemleri, pozisyonun görüntülerini tekrar oynatarak oyuncunun verilen süre içerisinde mi yoksa süreyi aştıktan sonra mı topu attıklarına bakabiliyor ve en doğru kararı verebiliyorlar. Uluslararası kriket maçlarında, üçüncü hakem yerde oturur ve pozisyonların tekrarına bakarak tartışmalı pozisyonlarda üçüncü hakeme pozisyon hakkında tavsiye verir. Ayrıca hakemler, sahada birbirleri ile kablosuz ağ(wireless) ile haberleşirler. Son zamanlara kadar teknolojiyi sporun içine sokmak istemeyen bir spor dalı var, tahmin edebileceğiniz gibi bu spor dalının adı futbol. Pozisyon tekrarları futbolda birçok yanlışı önleyebileceği gibi yanlış pozisyonlarla gelen hararetli tartışmaları da önleyebilir. Örneğin, topun çizgiyi geçip geçmediğini, pozisyonu tekrar oynatarak tartışmasız ve adil bir karar vermesini sağlayabilir.

Hawk-Eye(Şahin Gözü) Teknolojisi

Hawk-eye, topun gidiş yönünü bilgisayar ve kamera sistemi yardımı ile izleyen sistemin adıdır. Uluslararası kriket ve tenis maçlarında kullanılmakta ve önümüzdeki yıllarda da birçok spor dalının bu sistemi kullanmak için gerekli hazırlılara başladığını söyleyebiliriz. Hawk-eye sistemi, saha çevresine yerleştirilmiş 8 kamera vardır ve bilgisayar kameralardan aldığı bilgileri veya verileri gerçek zamanda, topun üç boyutlu yönünü ve hızını hesaplayabilmektedir. Daha sonra ise bu görüntüler istenen açıdan tekrar tekrar oluşturulabiliyor. Bu şekilde topu çizgiyi geçip geçmediği daha net bir şekilde anlaşılabiliyor, sistemin hassasiyeti 2-3 mm arasındadır. Ayrıca, İngiltere, Prömiyer Lig’de de federasyonunun da onayını alan sistemi yakın bir gelecekte görmemiz pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Aşağıdaki videoda Hawk-Eye teknolojisinin kullanımının bir örneğini görebilirsiniz.

 

Resim Kaynağı: http://www.pcadvisor.co.uk/feature/3d/wimbledon-2012-3d-technology-behind-scenes-3368675/

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları