Spor Tutkusu Nedir?

Spor Tutkusu Fikri Nasıl Ortaya Çıktı

Eğitmen | Kaan Keskin | @kaan

Pazartesi, 09 Aralık 2019

Spor Tutkusu Nedir?. Spor Tutkusu Fikri Nasıl Ortaya Çıktı. Kaan Keskin. @kaan

Günümüzde spor salonlarının sayısı ve buna bağlı olarak hizmet verilen spor dalı çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Çevremizde sürekli olarak yeni açılan spor tesislerini ve (tenis, futbol, basketbol gibi) belirli spor dalına hizmet veren küçük spor merkezlerini görmekteyiz. Bu durum teoride spor yapmak isteyenlere daha fazla seçenek ve kolaylık sunmaktadır. Fakat uygulamada durumun beklenen etkiyi yaratmadığı görülmektedir.

Yoğun okul, iş veya aile hayatımızdan dolayı spor yapmak için genellikle zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz (iş merkezleri veya trafik yoğunluğunun yüksek olduğu) alanlarda bulunan büyük spor işletmelerini kullanmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Spor yapmak için bu işletmelerin sunduğu hizmetlerden, hiç kullanmayacağımız paketlerle birlikte, yüksek bedel ödeyerek faydalanıyoruz. Yüksek fiyatlarla kaydolduğumuz bu tesislerde bazen yapmak istediğimiz spor aktivitesinin yerine tesisin sunduğu hizmetlerden en çok hoşumuza gideni tercih ederek faydalanıyoruz. Büyük işletmeler bulundukları konumun avantajını kullanarak üyelerinden uzun üyelik süreleri, kullanılmayacak hizmetler için zorunlu ödemeler ve üyelerin faydalanacakları hizmetler için ek ödemeler talep etmektedir.


Sektörde hizmet veren küçük spor işletmelerini ise iki gruba ayırarak inceleyebiliriz. İlk grupta yer alan işletmeler, iş merkezleri gibi pahalı kira bedelleri bulunan alanlar yerine daha uygun fiyatlı alanlarda hizmet veren tesislerdir. Bu işletmeler genellikle uygun fiyatlara sahiptir ve düşük kalitede hizmet sunmaktadır. İkinci grupta yer alan işletmeler ise (dövüş sanatları, yoga dersleri, pilates dersleri gibi) özelleşmiş niş alanlarda hizmet veren işletmelerdir. İkinci grupta yer alan işletmeler yüksek fiyatlara sahiptir ve yüksek kalitede hizmet sunmaktadır. Her iki grupta yer alan küçük spor işletmelerinin sektörde ayakta kalabilmeleri için giderlerini düşürmeleri veya büyük reklam giderlerini karşılamaları gerekmektedir. Bu işletmelerin varlığından haberdar olmak günümüz internet çağında bile düşünüldüğü kadar kolay olmamaktadır.

Küçük spor işletmelerinin önemli bir sorunu, haftalık takvimlerinin genellikle belirli günlerde ve zamanlarda (tatil dönemlerinde, iş ve okul saatleri sonrasında) yoğun olmasıdır. Takvimlerinin yoğun olmadığı zamanlarda bu işletmeler kullanılmamakta, ve enerji ve iş gücü kaybına sebep olmaktadır. Dolayısıyla işletme zarar etmektedir. Küçük spor işletmelerinin haftanın yoğun olmayan zamanlarına özel kampanyalar düzenlemesi ve bu kampanyaların duyurusunu yaparak müşteri kazanmaları gerekmektedir. Büyük spor işletmeleri de benzer problemle karşılaşmaktadır. Fakat az kullanılan zaman dilimlerine özel uygun fiyatlı üyelikler sunarak zarar etmenin önüne geçmektedirler. Küçük işletmeler reklam giderlerini karşılayamadığı için bu modelin işe yaramadığı ve durumun işletmelerin kapanmasına neden olduğu görülmektedir. Küçük spor işletmelerinin seslerini duyurabilecekleri ve takvimlerinin az yoğun olduğu saatlerde kampanyalar yapabilecekleri bir platforma ihtiyaç duydukları değerlendirilmektedir.