En iyi spor salonu hangisi? Hangi spor merkezini tercih etmelisin?

Spor merkezine vermeyi düşündüğün paranın karşılığını alma rehberi.

Eğitmen | Gökberk Erbaş | @gokberk

Pazartesi, 09 Aralık 2019

Cardio (Kardiyo)FitnessPersonal TrainerVücut Geliştirme

En iyi spor salonu hangisi? Hangi spor merkezini tercih etmelisin?. Spor merkezine vermeyi düşündüğün paranın karşılığını alma rehberi.. Gökberk Erbaş. @gokberk

Okumadan önce kendine sorman gereken ilk soru şu; Gerçekten spor merkezine gitmeye ihtiyacın var mı? Çünkü evinin salonunda ya da odanda spor yaparak hedeflerine ulaşman da oldukça mümkün. Düşük ücret ödeyerek kullanabileceğin Freeletics uygulaması veya ücretsiz antrenman ve beslenme programı sunan “Genç ve Fit” gibi platformlar oldukça yaygın ve kullanışlı. Ama sen kararını fitness salonuna yazılmak olarak verdiysen, evde (ve hatta dışarıda; outdoor) spor olayı şimdilik ayrı bir başlık olarak kalsın. İleride bununla ilgili de bir yazı yazacağım. Başlamadan önce ya da okuduktan sonra spor merkezlerine göz atmak ve fikir sahibi olmak istiyorsan, sportutkusu.com’un spor merkezi arama özelliğini kullanarak bir sürü spor merkezine bakabilirsin, karar vermen ve isteklerini olgunlaştırman konusunda oldukça yardımı olacak. Şimdi gel karar verirken nelere dikkat edeceğimize bir bakalım;

(Yazı boyunca önerdiğim internet siteleri, uygulamalar ve fikirlerin hepsi deneyimlediğim şeyler. Yazılar ücretli tanıtım içermez.)


Para

Toplumun en zengin % 20 lik kısmı içerisinde değilsen düşünmen gereken ilk şey bu olmalı. Denklem basit; daha çok para, daha çok hizmet. Ama her şeyin mükemmel pazarlandığı günümüzde, sana sunulanlar kafanı karıştırmasın. Hedefine göre sana uygun ve ucuz bir yer seçmen daha mantıklı.

Bazı spor merkezleri, yaz sonunda (yazın pişmanlığı) ve yılbaşı sonunda (yeni yıl, yeni beklentiler gazı) olmak üzere büyük indirimler yapabiliyorlar, biz bütün spor merkezlerinin fiyatlarını sitemizde sunana kadar ücretleri spor merkezlerine telefonla ulaşarak öğrenebilirsin. Sitemizde spor merkezi profillerinde iletişim bilgileri de mevcut (hatta sitemizde baya bir şey mevcut). Asıl soru şu aslında; paranın karşılığını alabilecek misin? Bu sorunun en kestirme cevabını öğrenmenin yolu çok net; Ücretsiz deneme seansı talep edin! Cevap, "böyle bir uygulamamız yok efendim" olursa ısrar edin. Kendinden emin spor merkezleri muhtemel müşterilerin kendilerini denemesini isterler. Yazı boyunca kafanda uyanacak soruların çoğunun cevabını bizzat gidip denemeden vermek çok zor. Ama elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Artık spor merkezlerinin çoğunluğu aylık ücret bazında hizmet sunmaya başladı, fakat 1-5 yıllık kontrat yapanların sayısı da oldukça fazla. Aylık ücret için sıkıntı yok ama birkaç yıllık sözleşme imzalamayı düşünüyorsan eğer, üyeliğini iptal etmek istersen iade koşulları nasıl olacak veya üyeliğin devri nasıl oluyor, bunlar hakkında bilgi edinin. Burada yazı boyunca aklından çıkmaması gereken bir altın bilgi; unutma, satışçıların işi sana o ürünü satmaktır. O yüzden satışçılarla konuşurken alıcı konumundaki gücünüzü iyi kullanın, zira satın aldıktan sonra böyle bir gücünüz kalmayacak.

Başka bir konu da ekstralar mevzusu. Neler için para vereceksiniz, hangi hizmetler için ekstra para vermeniz gerek, ne kadar hizmeti ücretsiz sunuyorlar öğrenin. Stüdyo dersleri, personal training, yüzme kursları, özel ders, masaj, spa, buhar odası, sauna, vitamin bar, yemek, tesiste satılan içme suyu (içmen gereken sıklığı düşünürsen eğer, evet, su fiyatı gerçekten önemli), şampuan, havlu, dolap gibi birçok şey ekstra ücretlere tabi olabiliyor ya da tamamen ücretsiz olabiliyor. Her şey dahil 5 yıldızlı otel konsepti sanıp sonradan üzülmeyin. Spor merkezine gittiğinde hangi hizmetleri arayacağını bilemiyorsan sitedeki spor merkezi arama kısmından hizmetlere göz atabilirsin. Aynı zamanda spor merkezi profillerinde de o mekânın sunduğu hizmetler mevcut. Üzgünüz, şimdilik ücretleri senin öğrenmen gerekecek.


Konum

Düzenli gideceğin spor merkezi en iyi ve en uygun spor merkezidir. Aslında sporu yaptığın sürece nerede ve ne koşullarda yaptığının pek önemi yok, yapman gereken tek şey sporunu düzenli yapmak ve bununla arana girecek engelleri ortadan kaldırmak. Ulaşım ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri. Bu yüzden, işine yakın, evine yakın, okuluna yakın, yakın olmasa da kolay ulaşılabilir, park yeri olan (araban varsa), önünden otobüsün geçtiği (benim gibi araban yoksa), işinden evine giderken yol üstünde, bunların hepsi birer kriter. Burada doğru karar verme yeteneği senin hayatını koordine etme kabiliyetine kalmış. Tek kıstas şu, giderken iki kere düşüneceğin yerde bulunan bir spor merkezine asla para harcama. Unutma; en iyi spor merkezi, gitmeye üşenmediğin spor merkezidir. Gideceğin saatlerdeki trafik yoğunluğu ve ulaşım imkanlarını hesaba katman sonradan ulaşımı bahane etme ihtimalini de ortadan kaldıracaktır.

Baktığım spor merkezinin otoparkı var mı? sorusunun cevabını sitemizde yer alan spor merkezleri profillerinde yer alan hizmetler bölümünden bulabilirsin ya da direk spor merkezine soracağın soruların arasına ekleyebilirsin. Ulaşımı nasıl peki buranın (önünden ne geçiyor buranın) diyorsan da İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa şehirleri için toplu taşıma imkanlarına TRAFI sitesinden ya da daha kolay olan TRAFI Türkiye mobil uygulamasından bakabilirsin. Hedef adrese varış ve çıkış zamanı seçerek en kısa ya da en ucuz alternatif ulaşım imkanları sunan güzel bir uygulama.


Üye profili

Buraya nasıl tipler geliyomuş ya böyle cümlesini söyleme ihtimali aslında hep var. Ama spora gitmeyi düşündüğün saatler içinde, üye olmadan bir ziyaret yapman oldukça basit ve etkili bir çözüm olabilir. Spor merkezine düzenli gelen insanların saatleri genelde şaşmaz, hatta bunun sayesinde kendine düzenli spor yapan arkadaşlar edinmen de daha mümkün olur. Bir spor merkezinin üye profili gün içerisinde sürekli değişkenlik gösterebilir, bu yüzden spora gitmeyi düşündüğün saatlerde deneme seansı talep etmen en mantıklısıdır. Bazı spor merkezlerinde daha çok vücut geliştirmeciler, bazılarında cardio çalışanlar, bazılarında sosyalleşmeye veya takım ya da grup sporları yapmaya gelenler genelde popülasyonu domine ederler. Hedefine benzer hedefleri olan ya da yan yana spor yapmaktan keyif alacağın üyeleri önceden tanımak senin için büyük avantaj olacaktır.

Bu noktada kadınlara yönelik ayrı bir konu açmak gerek aslında. Kadınların çoğunluğu erkek popülasyonu tarafından ele geçirilmiş bir spor salonunda çalışmaktan hoşlanmıyorlar. Eğer kadına özel spor merkezi arıyorsan www.sportutkusu.com/SporMerkeziArama özelliğini kullanarak şehrinde sadece kadınlara hizmet veren spor salonlarını, arama kriterlerindeki hizmetler kısmından “kadına özel” başlığını seçerek bulabilirsin. Eğer kız kıza spor yapmak istemiyorum ama kalas erkeklerin arasında squat yapmayı da istemiyorum diyorsan, spor merkezine gitmeyi düşündüğün saatlerde cinsiyet dağılımına da bakman faydalı olacaktır. Önceden dediğim gibi, satın almadan önceki müşteri gücünü ve zamanını iyi kullan, sonradan spordan soğuman ve para kaybına uğraman en istemediğimiz senaryo.

Spor merkezinin toplam üye sayısı (kimse çalışacağı ekipman için sıra beklemeyi istemez, kalabalıktan kaçının), bunun yarattığı kalabalığı ve gelenlerin yaş ortalamasını, ziyaret esnasında gözlemlemek de sonradan üzülmeni önleyebilir. Burada son tavsiyem şu; gitmeden mutlaka spor merkezinin sosyal medya hesaplarını stalklayın. Hatta likelayanları, paylaşanları bile stalklayın. Bedavaya yaptığın bu demografi çalışmasını sonradan arkadaşlarına da satabilirsin. Ya da blog kısmımızda üyelerimizle paylaşabilirsin, bu bizi oldukça mutlu eder.


Ekipmanlar, stüdyolar ve ortak çalışma alanları

Bir spor merkezinde bulunan spor imkanlarından en çok tercih edilenleri şunlardır; dambıllar (dumbell), büyük ağırlık makinaları (serbest ve makine), esneme ve ısınma alanları, kardiyo makineleri, grup egzersizleri için stüdyolar ve takım sporu alanları. Eğer spordan isteğiniz cardio yapmak ise, koşu makinelerinin yeniliğine(mümkünse tarih öncesi makinelerden kaçın, yeterli güvenliği olmadığı için sakatlığa yol açabilirler), sayısına ve konumlarına dikkat edin. Eğer dumbell ağırlıklı bir spor programınız varsa dumbelların sayısına, ağırlık çeşitlerine, ağırlık çalışılan alanın ferahlığına (başka insanlar omuz çalışırken, ağzının ortasına dumbell gelmesini istemezsin) dikkat edin. Ortaokulda beden dersinde öğrendiğin kol mesafesinden fazlasına ihtiyaç duyacaksın. Kısaca yapman gereken şu, çalışmak istediğin spor ekipmanlarının yanına git, kendini spor yaparken hayal et. Ben burada spor yaparken mutlu ve rahat olur muyum? diye bir düşün.


Hijyen ve bakım

Bu kısmı uzun süre tecrübe etmeden tek bir deneme seansında analiz edebilmeniz için obsesif kompulsif bozukluğuna sahip olmanız gerek. Spor merkezini turladığın ya da deneme seansı yaptığın sırada tuvaletlerin, duşların ve soyunma odasının temizliği ne alemde diye dikkat etmeni öneririm. Onun dışında ağırlık makinelerindeki havlu kullanım sıklığı, spor merkezinin havalandırması gibi unsurlar da önem vermen gereken şeyler. Hijyen sorunları büyük spor komplekslerinde çok rastlanmayan bir problem, spor merkezinin kendi temizlik ekipleri olması ya da dışarıdan bu hizmeti alması çok yaygın bir uygulama. Nispeten daha küçük spor merkezlerinde yukarıda saydıklarıma dikkat edersen daha mutlu bir spor deneyimi yaşayacağın kesindir.


Personal Training

Personal Training, PT, kişisel antrenör bunların hepsi aynı şey. Son dönemlerde oldukça trend ve güzel bir gelişme. PT ile çalışan insanlar, nefret eden ve çok seven olarak ikiye ayrılıyor. Bir PT ile çalışma fikrin varsa mutlaka satın alma görüşmesine gittiğin anda PT’ler ile tanış. Doğal olarak potansiyel müşteriye çok az PT suratsız davranacaktır ama en azından o çok azlık kısma denk gelirsen o spor merkezini listeden eleyebilirsin. Bunun dışında PT leri spor merkezinin sayfasından araştırıp sosyal mecralarda stalklayabilirsin. Spor Tutkusu eğitmen profilleri özelliğini kısa zaman içinde aktifleştirecek. O zamana kadar maalesef PT en büyük risklerden biri. (Sektörde gerçekten işini çok iyi yapan PT ler var ama bunları ayırt edecek bir turnusol kağıdı henüz yok. O yüzden sevgili PT ler, alınmaca darılmaca yok, lafım sektörün adını kötüye çıkaranlara.)


Üyelik ayrıcalıkları

Türkiye’de zincir spor merkezleri büyük yükselişte. Bu gelişmenin sizin için iyi yanı şu, zincir spor merkezleri (örn: MACFit) verdikleri hizmeti rakiplere oranla daha ucuza sağlıyorlar ve markanın başka şubelerinde spor yapmanıza da olanak tanıyabiliyorlar. Üyelerine sundukları bu ayrıcalıklardan yararlanma kararı sana kalmış. Unutma, en iyi spor merkezi gittiğin spor merkezidir. Sonuçta gitmeyeceğin bir spor merkezinin 100 şubesinde spor yapabiliyor olma ihtimalin sana koca bir 0 (sıfır) olarak geri döner. Bu yüzden evinin dibindeki bir yeri tercih etmen daha mantıklı olabilir. Karar senin. Üyelik ayrıcalıklarına marka ortaklıklarını da eklemeden olmaz. Bazı spor merkezleri bazı restoranlar ile veya spor ürünleri ya da supplement satan yerlerle anlaşmalı olabiliyor ve sana indirimler sunabiliyor. Hayatında bunlara ne kadar ihtiyacın olduğu hesabını yapmak sana kalmış tabi.


Çalışma saatleri

Spora karar verdikten sonra seni en kolay demotive edecek şey, spor merkezinin 15 dakika sonra kapanacak olduğu gerçeği olabilir. Muhtemel spor yapma saatlerini iyi belirlemelisin ve spor merkezinin buna uyumlu olup olmadığını mutlaka denetlemelisin. Yılbaşında, bayramlarda, ramazan vakti veya resmi tatillerde spor yapmayı hedefliyorsan bu günlerde spor merkezinin açık olup olmadığını spor merkezinden öğrenebilirsin. Kısa süre içerisinde biz de sportutkusu.com ekibi olarak bu bilgiyi her spor merkezi için sana sunmayı hedefliyoruz.


Sonuç

Yazı günümüz okuma alışkanlıklarını düşünürsek biraz uzun oldu farkındayım (Aslında bir complete tutorial mantığıyla yazacak olsam bunun 5 katı uzunluğunda olurdu ama onu da kimse oturup okumayacağı için toplam faydası sıfır olacaktı). Ama spor da alışveriş de bilinçsiz kararlarla yapılacak işler değiller bence. Mümkün olduğunca, insanlara en doğru kararı vermesi için yardımcı olmayı seviyorum. Bu yüzden üstünkörü bir yazı yazmak içime sinmedi. Sonuç olarak şunu unutma lütfen, birebir satışlarda bir ürünle ilgili ne kadar bilgi sahibiysen karşındaki satıcıyı o kadar terletebilirsin. Satışçıların yüksek özgüvenli ve çok deneyimli insanlar olduğunu unutmayın. Ürünle ilgili önceden bilgi edinmezsen sana annenin eskiden yaptığı gibi, kerevizi patates diye yedirebilirler. Kerevizin tadını bilirsen ve deneme seansında tadarsan sonradan ağzınızda patates yerine kereviz bulmazsın. (Zorunlu kamu spotu; Kereviz yiyin, oldukça faydalı bir sebzedir.) Satışçılar kadar bilmelisin ki adil bir alışveriş (takas) yapabilesin. Paran karşılığında maksimum spor keyfini takas etmen dileğiyle. Daha detaylı bilgi için sorularını yorum olarak yazabilirsin.

 

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları