Tebrikler Alcaide

24. World Pool Masters turnuvasını İspanyol David Alcaide kazandı.

Eğitmen | Bora Kiraz | @bora

Perşembe, 17 Ekim 2019

Bilardo (Pool)

Tebrikler Alcaide. 24. World Pool Masters turnuvasını İspanyol David Alcaide kazandı.. Bora Kiraz. @bora

2017 World Pool Masters sonuçlandı. Turnuvanın yeni bir kazananı var artık. Üstelik kupaya uzanan yolu uzun süre hatırlanacak bir kazanan: David Alcaide.

Pool takipçileri için yeni bir isim değil Alcaide esasında. 1978 doğumlu olduğu düşünülürse 'genç yetenek' de sayılmaz. Ancak kariyeri turnuva boyunca karşılaştığı rakipleri gibi parlak da değil. Tartışmasız kariyerinin en büyük başarısını (yanına belki Mosconi Cup Avrupa takımında oynamış olmak yaklaşabilir, ama bir ikinciyi sayamayız) elde etti bu turnuvada. Bu şampiyonluğa gidiş yolu ise hakkında konuşmayı hak ediyor.

Öncelikle biraz turnuva formatı ve kurallarından bahsetmek lazım. WPM, her yıl dünyanın en iyi (veya en formda) 16 pool oyuncusunun özel davet üzerine katılımıyla düzenleniyor. Turnuva biraz acımasız bir formatta oynanıyor. 16 oyuncu tek eleme formatında 8'e varan maçlar halinde 9 top oynuyor. Yani en ufak bir konsantrasyon kaybının bile telafisi mümkün olmayabiliyor.

Kahramanımızın kurası oldukça zorlu. Eminim kuradan sonra arkadaşları arayıp "davet edilmen de bir başarı bro, sıkma canını, elinden geleni yap" gibi laflar etmişlerdir. İlk turdaki rakibi Kaiser. Aslında bu sporla uzaktan alakası olanın bile tanıdığı bir isim, bir efsane. Web sitesindeki bio'sunda 446 turnuva galibiyetinden bahsediyor. Üstelik inzivaya çekilmiş bir efsane de değil Souquet. Henüz birkaç gün önce 22. Euro Tour turnuvasını kazandı (evet!). Facebook'daki hakkındasında yazanlar yeterince açıklayıcı: "Hall of famer, World Champion, European Champion, World Games Gold Medalist, US Open Champion, World Pool Master, Mosconi Cup Winner". İlk turda eşleşmek için can atmayacağınız bir rakip yani. Maç sonucu: 8 - 3 Alcaide. Fena başlangıç değil. 

İkinci turdaki rakibi South Dakota Kid. Son 2 WPM turnuvasının şampiyonu. Kıtasında kimselere turnuva bırakmayan Shane van Boening. Her sene Mosconi Cup'ta Amerika'nın en çok güvendiği oyuncu. Üst üste 3. kez bu turnuvayı kazanarak kırılması zor bir rekora imza atmak için gelmiş, çeyrek finalde Alcaide ile oynuyor. Sonuç: 8 - 3 Alcaide.

Yarı finalde rakibi artık 'Jasmin'in kardeşi' olmaktan çıkıp adından çokça söz ettiren Albin. Son iki Mosconi Cup'ta Avrupa takımı kadrosunda oynayıp, ikisini de kazandı. Üstelik sonuncusunun MVP'si. Mevcut dünya 9 top şampiyonu. Ve maça oldukça iyi başlıyor. İlk açılışı Albin Ouschan yapıyor ve 3 aç-kapa ile serisini bitirip yerine oturuyor. Kendinizi Alcaide'nin yerine koyun: daha topa vurmamışsınız ve 3-0 geridesiniz. Üstelik rakibiniz masayı 'güvenli' bir şekilde teslim etmiş size. Kaybetmek için çok fazla sebep var. Maç sonucu: 8 - 6 Alcaide.

Turnuvanın finalinde karşılaştığı isim ise Jayson Shaw. Shaw'ın finale çıkış hikayesi başlı başına bir yazının konusu olabilir, ancak en azından Szewczyk'in kaçırmadığı 8 numara ve Alex Pagulayan'ın yeni yıl hediyesini (1:15:30 dan itibaren) mutlaka izlemeniz lazım. Gelelim final maçına. Yakın bir maç. 7 - 6 Shaw önde, Shaw 3 numarayı kaçırıyor, neyse ki şanslı. Rakibine pot şansı vermiyor. Aynı sette Shaw bu kez 6 numarayı kaçırıyor. Yine şanslı, hedef topu göstermiyor rakibine. Masaya tekrar geldiğinde yine 6 numarayı kaçırıyor. Yine snooker (veya karot, hangisini kullanmayı seviyorsanız. Hedef topu yine göstermiyor işte!). Bu noktada Alcaide beton gibi sinirleri olduğunu bir kez daha ispatlıyor. Çoğumuzun aksine oyuna veya şansına küsmüyor. Sinirlerini de bozmuyor. Sakince 'jump' ıstakasını alıp topu atıyor. Gerisi malum: 8 - 7 Alcaide.