Kalori Yakan Yiyecekler

Sindirirken daha çok kalori harca ve daha kaliteli beslen.

Eğitmen | Şişman Pişman | @SismanPisman

Pazartesi, 09 Aralık 2019

Beslenme Programı (Diyet)DiyetisyenKilo Alma Kilo Verme 

Kalori Yakan Yiyecekler. Sindirirken daha çok kalori harca ve daha kaliteli beslen.. Şişman Pişman. @SismanPisman

Kilo verme hedefi olan herkes yemek diyince alacağı kalorileri düşünür. Peki bazı yiyeceklerin enerji verirken aynı zamanda kalori yakmana yardımcı olabildiğini biliyor muydun?

Gün boyunca yaptığın her şey kalori harcamana neden oluyor. Bir başka deyişle herhangi bir şey yapabilmen için kalori harcaman gerekiyor. Bunların arasında yemek yemek de var, evet beslenme sürecinin tamamlanabilmesi için de bedenin kalori harcaması gerekiyor. Ne yersen ye, bedenin onu parçalamak, sindirmek ve enerjiye dönüştürmek için kalori harcıyor. Fakat bazı gıdalar diğerlerinden daha fazla kalori harcamana neden oluyor. Üstelik bu gıdaların besin değeri ve kilo verme yönünden başka faydaları da var. Çok moral verici değil mi? Haydi nasıl olduğuna bakalım…

Yemekler Nasıl Kalori Harcar?

Yemek yediğinde kalori, yani enerji alırsın. Fakat yeme sürecinin gerçekleşmesi için de enerjiye ihtiyacın var. Çiğnemek, sindirmek ve besini saklamak için bedenin kalori harcar. Buna Yemeğin Termik Etkisi (YTE) deniyor.

Baştan söylemekte yarar var, yemek yiyerek harcadığın kalori seni zayıflatmaya yetecek kadar değil elbette. Günlük kalori tüketiminin % 5 ila 10’u beslenme sürecinde harcanıyor. Yani 2000 kalori yakıyorsan 100 ila 200 kalori arası beslenme sürecinde harcanıyor. Şimdi bu oranı ufak da olsa artırabilmen mümkün. Burada amaç kalori tüketimini yemek yemeye bağlamaktan ziyade, genel beslenme farkındalığını arttırmak. Ne şekilde beslendiğinin farkında olursan, bedenin buna olumlu yanıt vereceği için sağlıklı bir yaşam tarzına alışman ve kilo vermek için motivasyonunu artırman kolaylaşır.

En Çok Kalori Yakan Yiyecekler

Söylediğimiz gibi her tür yiyecek kalori harcatır, bazılarıysa işlenmek için diğerlerinden daha fazla enerji gerektiriyor.

Protein ağırlıklı beslendiğinde YTE aracılığı ile yakacağın kaloriler karbonhidrat ağırlıklı veya yağlı beslendiğindekinden çok daha fazla olur. Basit bir ifadeyle bedenin proteinleri parçalamak ve saklamak için daha fazla enerji harcar. Proteinli gıdaların yanında ekmek yersen, vücut karbonhidratları parçalamaya öncelik verdiği için insülin tetiklenmesi daha hızlı gerçekleşir ve daha çabuk acıkırsın. Tamamen aynı porsiyonda yemeği ekmeksiz yemeyi denediğindeyse sindirim süreci daha uzun sürdüğü için seni daha uzun süre tok tutar. Tabii ki kilo vermene de çok faydası olur.

Proteinli gıdalar kas gelişimini desteklediği için yine daha fazla kalori yakmana yardımcı olur.

Özellikle kuvvet egzersizleri yapıyorsan, doğru miktarda protein yediğinde kasların daha etkili biçimde gelişir. En basit haliyle, bedeninde daha fazla kas varsa gün içinde daha çok kalori harcarsın.

Şimdi hangi proteinlerin senin için faydalı olacağına bakalım.

Köy Tavuğu

Ton Balığı

Yağsız Biftek

Hindi

Somon

Lifli Gıdaları Sindirmek Daha Çok Kalori Harcatır

Lifli gıdaları sindirmek de bedenin için basit bir iş değil. Bu zor olduğu anlamına gelmiyor, tam tersine lifli gıdalar bağırsakta daha uzun kaldığı için sindirimi rahatlatıyor ve genel sindirim sağlığını olumlu etkiliyor. Proteinli öğünlerinin yanında lifli gıdalar tercih edersen bir taşla iki kuş vurmuş olursun.

Turp

Kereviz

Enginar Kalbi

Beyaz ve Kırmızı Kuru Fasülye

Kabuklu Bulgur

Karabuğday

Benzeri gıdaları etlerin yanında rahatça tüketilebilirsin ve lif yoğunlukları bakımından hem sindirimi düzenlemeye hem de kalori yakımına yardımcı olurlar. Glisemik indeksleri düşük olduğu için insülin çabucak tetiklenmez ve bu sayede tok tutarlar. Ani acıkmalar ve mide kazınmaları yaşanmaz ya da minimuma iner. Böylece hem daha çok kalori harcar hem de daha az yemek yersin ve kilo vermen kolaylaşır.

Acı ve Baharatlı Yemekler Kalori Yaktırır

Yapılan bir dizi araştırma acılı ve baharatlı yemeklerin vücut ısısını arttırarak daha fazla kalori harcanmasını sağladığını gösteriyor. Acılı yiyecekler metabolizmayı hızlandırarak kalori tüketimini arttırıyor. Aynı zamanda antiseptik etkileriyle enflamasyonu engelliyor ve mikroplardan da belli düzeyde koruyorlar.

Yemeğin termik etkisi kalori tüketiminin belirgin bir kısmını alsa da kilo vermek için bu yönde bir düzenlemeye gitmenin pek verimli olacağını söyleyemeyiz. Fakat YTE’si yüksek olan proteinli ve lifli gıdalar hem sağlıklı hem de besleyici oldukları için uzun vadede kilo verme sürecine katkıda bulunurlar. Tüm yiyeceklerinin besin değerlerini ve içeriklerini Fitwell kullanarak kolayca öğrenebilirsin. Vücut yapına uygun ve sevdiğin yiyeceklere göre oluşturulan ideal bir beslenme planıyla kilo vermek istersen Fitwell Premium’u mutlaka incele.

Kaynak:medium.com

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları