En Doğru Beslenmenin Yolu Teknolojiden Geçer

Eğitmen | Şişman Pişman | @SismanPisman

Perşembe, 21 Kasım 2019

Beslenme Programı (Diyet)Diyetisyen

En Doğru Beslenmenin Yolu Teknolojiden Geçer. . Şişman Pişman. @SismanPisman

Yediklerimizin vücudumuza dolayısıyla da sağlığımıza etkisi konusunda yapılmış binlerce araştırma bulunuyor. Bu doğrultuda dikkat etmemiz gereken ya da her zaman tüketmeye özen göstermemiz gereken besin grupları var. Ancak bu besin gruplarının etkileri daha genel geçer doğrular şeklinde kabul ediliyor. Farklı bireylerde aynı besinler bambaşka sonuçlara sebep olabiliyor. Örneğin lahana genelde yararlıdır ancak böbrek taşı geliştirmeye yatkın bireylerin dikkat etmesi gereken yiyeceklerin başında geliyor.

Doğru yiyecekleri tüketme ve daha sağlıklı bir bedene sahip olma konusunda farklı alanlarda destek veren teknolojik birçok çözüm var.

İlk olarak tüketilen gıdaların içindeki bileşenlerin neler olduğuna odaklanan uygulamalar var. Bu uygulamalar genellikle bir bileşenin belli bir besinde olup olmadığını ölçebiliyor. Nima isimli girişimin evde kullanım için geliştirdiği kit sayesinde bir besinde gluten olup olmadığını ölçebiliyorsunuz. Tellspec ise tahmini olarak bir yiyecekteki kalori ve besin değerlerini ve glisemik yüklemeyi gösteriyor. MyDX ise geliştirilen aparatla yiyeceklerde ağır metaller ya da zehirli ilaçlar var mı onu kontrol etmenizi sağlıyor. İçtiğiniz su için de kullanabiliyorsunuz.

Teknolojinin kişisel sağlık konusunda katkıda bulunduğu alanlardan biri de sanal danışmanlarla doğru beslenme ve egzersiz tavsiyeleri vermek. Ph360 firmasının geliştirdiği Shae isimli danışman önce detaylı bir soru formunun ardından sizi iyice tanıyor ve her gün sağlık durumunuz, hedefiniz ve ortam şartlarına göre en doğru yiyecekleri size öneriyor. Ayrıca ne zaman ve ne şekilde egzersiz yapmanız gerektiğini de iletiyor. Sadece soru formu değil zamanla alışkanlıklarınızı öğrenerek ona göre algoritmalar geliştiriyor ve önerilerini çeşitlendirebiliyor.

Diğer bir alan sizin kişisel sağlık değerlerinizin takibi ile ilgili. Habit, Nutrigenomix, PlainSmart, DNAFit, LifeNome gibi birçok girişimin evde kullanılmak için geliştirdiği kitlerle kan değerleriniz ve DNA’nız takip edilebiliyor ve metabolizmanıza göre uygun beslenme önerileri alabiliyorsunuz. Bu daha da kişisel olarak takibinizi sağlıyor.

Sadece DNA ve kan verileriniz değil vücudunuzdaki yararlı ve zararlı mikroorganizmaları test eden uygulamalar da var. DayTwo ya da uBiome gibi firmaların geliştirdiği aparatlar da örneğin bağırsaklarınızdaki organizmaların seviyelerine göre size beslenme tavsiyelerinde bulunabiliyor, kısacası daha fazla probiyotik yoğurt tüketmenize karar verebiliyorlar.

Burada başka değişkenlerin de etkisi büyük. Düzenli ya da zaman zaman kullanılan ilaçların bünyeye etkisinin takip edilmesi gerekiyor. Ya da kişinin ailesinden genetik mirasının bilinmesi bu konuda daha doğru analizlerin yapılmasını sağlıyor. Yaşlanma ve çevresel faktörlerin etkisiyle bünyenin yapısı değişiyor ve bunların da hesaba katılması daha verimli kişisel bir yaklaşım için elzem gibi duruyor.

Ancak tüm bu uygulamaların ve değişkenlerin aslında daha bütünleyici bir yaklaşıma ve birbiriyle konuşmasına ihtiyaç var gibi görünüyor. Gıdalarla ilgili genel geçer bilgiler veren ve öğrenmek istediğiniz değerleri size sunan firmalar, gıdaların içindekileri test eden, farklı bileşenlerin olup olmadığını raporlayanlar, sizin kan, DNA, idrar gibi verilerinizden yola çıkarak tavsiyede bulunanlar ya da detaylı sorularla sizi tanıyan ve buna göre çözüm üreten tüm farklı teknolojileri bir çatı altında birleştirecek bir platform bu alanda çığır açabilir. Şeylerin İnterneti gibi buna da Gıdanın İnterneti denilebilir.

Bu tarz bir yaklaşıma en ideal kişisel sağlıklı beslenme ve yaşam çözümü diyebiliriz. Üstelik burada sadece bireylerin tek başına değil toplu verilerinden yola çıkılarak zamanla genel çıkarımlar da yapılabilir. Günler geçtikçe binlerce insanın genetik yapısını ve yediklerine verdikleri tepkilerini ölçen bu sistemler daha doğru çıkarımlar ve sonuçlara ulaşacaktır. Aldığınız ilaçları, içtiğiniz suyu, soluduğunuz havayı, kan ve tansiyon verilerinizi değerlendiren kişisel giyilebilir cihazlar verileri genel merkeze gönderdikten sonra önünüzdeki elmalardan bir de hangisinin sizin için en besleyici ve en az zirai ilaçlı olduğunu raporlayınca olabilecek en doğru beslenme fırsatına ulaşmış olacaksınız. Gıda ve sağlık çalışanları bu ideal sisteme ulaşmak için “Internet of Food” diye bir organizasyonun temelini attılar bile. Merak edenler için http://internet-of-food.org

Kaynak:medium.com

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları