Ağırlık Antrenmanından Sonra Nasıl Beslenmeli?

Eğitmen | Koşan Adam | @KosanAdam

Pazartesi, 23 Eylül 2019

Beslenme Programı (Diyet)Diyetisyen

Ağırlık Antrenmanından Sonra Nasıl Beslenmeli?. . Koşan Adam. @KosanAdam

Ağır sporlarla uğraşan kişilerin istedikleri bir kasa sahip olması için antrenmandan sonrasında da beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Bu önemin ciddiyetine bakacak olursak beslenme iyi bir kas grubuna sahip olabilmek için antrenman % 30’luk beslenme düzeni ise % 70’lik bir öneme sahiptir diyebiliriz. Beslenmenizi ne kadar güzel ve sistematik bir şekilde devam ettirirseniz vücudunuzun şeklinin de o kadar düzgün olmasını sağlarsınız. Aksi takdirde dengesiz bir beslenme ve sürekli egzersiz size maksimum katkıyı sağlamayacağı gibi yorulmaktan da pek öte geçmeyecektir.

Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerde önemli olan kasların beslenmesi konusudur. Çünkü onların büyümesi beslenmesi neticesinde olacaktır. Mesela vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler protein tozu kullanımına özen gösterir. Antrenmandan 15–20 dakika sonrasında bir shaker yani karıştırıcı yardımıyla protein tozu kullanmanız beslenmenize katkı sağlayacaktır. Burada protein tozunu karbonhidratlı bir içecekle tüketebilirsiniz. Bu karışımın 60 gramı protein 35 gramı da karbonhidrat içeriyor olması fayda sağlayacaktır. Antrenman sonrasında vücudun harcamış olduğu kaloriye ihtiyacı vardır bu da toplamda 500 kalori civarındadır yukarıda belirtmiş olduğumuz gram miktarlarını 500’den çıkardıktan sonra kalan kalori miktarının da yine farklı besinlerden alınması gerekiyor. Örneğin pirinç tercih edilebilir. Protein tozu aldığınızda size iyi gelecektir ancak doymuş olmayacaksınız.

Protein Tozları Beslenme Yerine Geçmez

 

Protein tozları yardımcı besin takviyeleridir. Yani yemekler gibi değildir bu nedenle de antrenman sonrasında acıkacağınız için mutlaka yemek yemeniz lazım. Antrenmanlar bir anlamda metabolizmanızın da daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Vücudun göndermiş olduğu bu sinyalleri takip ettiğinizde beslenmenizi de ona göre düzenleyeceksiniz. Örneğin antrenman bitti sizin 1 saat sonrasında yemek yemeniz gerekiyor. Bu beslenmenin size getirisi 200 kalori civarında olacaktır. Ancak burada et yönünden beslenmeye ağırlık vermelisiniz. 2 saat kadar sonrasında da tekrar yemek yeme ihtiyacınız doğabilecektir. Burada anahtar kelime vücudunuzdan gelen sinyallere kulak vermenizdir. Çünkü insanın vücudu kendisiyle konuşur eğer ki siz acıktığınız zaman olayı ötelerseniz o zaman bu sizin için dengeli bir beslenme şekli olmayacaktır. Sürekli olarak aynı saatlerde aynı şekilde beslendiğiniz zaman vücudunuz bir süre sonrasında bu düzene alışacağı için aynı saatlerce acıkmaya ve size sinyal göndermeye başlayacaktır. Muscle and Fitness sitesine göre; antrenman sonrasında yüksek proteinli yulaf, çırpılmış yumurta, tavuk ve patates karışımı gibi yiyecekler de tam bir biçilmiş kaftan.

 

Vücut geliştirme sporu ve diyet birbirine yakın konulardır eğer ki antrenmanınızla birlikte beslenmenizi de düzene koymazsanız o zaman bu çalışma sisteminin de size katkısı çok fazla olmayacaktır. Ağırlık sonrasında vücut hemen kasların glikojen depolarını harcamaya başlayacaktır bu nedenle de sizin mutlaka karbonhidratlı besinler tüketmeniz gerekir. Karbonhidratlı besinleri kompleks şeklinde değil de doğrudan ve basit bir şekilde almanız gerekiyor.

Ne Kadar Protein Almalıyım?

Protein ihtiyacının saptanması kişinin vücut değerlerine göre değişiklik göstermektedir. Kasların birbirine yapışmaması ve daha da güçlenmesi için vücudun proteinlere ihtiyacı vardır. Kandaki şeker ve proteinler ağırlık çalışması sonrasında metabolizma tarafından yakıt olarak algılanır ve yakılmaya başlar eğer ki siz bu gideni yerine koymazsanız o zaman zayıflamaya ve halsiz kalmaya başlarsınız ancak spor sonrasında Tavuk, hindi, balık, yağsız kırmızı et, yumurtanın beyazı ve yağsız süt gibi düşük yağlı hayvansal gıdalar seçmezseniz o zaman kaslarınızı da koruyamazsınız, mutlaka ağırlık çalışması sonrasında protein tüketimini artırmalısınız.

 

Antrenmandan Sonra Karbonhidrat Tüketimini Arttırın

Antrenman sonrasında kaslarınızın daha güçlü olması için kaslarınızın ihtiyacı olan glikojenin mutlaka alınması gerekir. Çünkü bu sizin bir sonraki idmanınız için kaslarınızın ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır. Antrenman sonrasında karbonhidrat tüketimini ne kadar artırırsanız bunlar kaslarda o kadar fazla miktarda depolanacaktır bu sayede vücudunuzun günün geri kalan bölümü de gün boyunca bundan faydalanacaktır.

Günde Kaç Öğün Yemeli?

Kaç öğün beslenmeliyim konusu hakkında birçok tavsiye mevcut. En bilindik ve makul olanı ise beslenmenizi üç ana öğün ve iki ara öğün şeklinde yapmanızdır. Sabah akşam ve öğlen şeklindeki bir beslenme programını da kenara bırakın burada size sağlam bir besin desteği lazım olacaktır. Bu nedenle de ara öğünleri mutlaka ihmal etmeyin. Beslenirken mutlaka lifli besinlerden yana tercihlerde bulunun çünkü lifli besinler daha fazla oranda yağ kaybına neden olacaktır. Günün en sonuna geldiğinizde ise karbonhidrat alımını yarıya indirmeniz gerekiyor. Çünkü vücut gece saatlerinde insülin salınımını daha da artıracaktır bu nedenle de gece tüketilen besinler fazla kilo almanıza neden olur. Gece yatmadan önceki son öğününüzde zor durumda kalmadıkça karbonhidrat tüketmemeniz gerekiyor.

Kaynak: medium.com

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları